Wycieczka po Beskidzie Niskim 4 X 2011

Dnia 4 października 2011r. uczniowie naszego gimnazjum udali się na wycieczkę po Beskidzie Niskim. Odwiedziliśmy wiele klejnotów architektury drewnianej oraz Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, był Cmentarz Wojskowy w Woli Cieklińskiej. Został on zaprojektowany przez Duszana Jurkovicza na planie dwóch zachodzących na siebie okręgów. Wejście na teren cmentarza zdobi kamienny łuk z napisem niemieckim, który w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Dążyliśmy do waśni, a znaleźliśmy pokój.”

Kolejnym punktem wycieczki była cerkiew w Krempnej. Drewniana budowla greckokatolicka pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana jest budowlą orientalną, o konstrukcji zrębowej, trójdzielnej, z zakrystią przy prezbiterium. Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas malowany w latach 1835-1836 przez Krasuckiego, malarza pochodzącego z Przemyśla oraz Carskie Wrota - ażurowe ze sceną Zwiastowania i postaciami czterech Ewangelistów, jedyne takie na Podkarpaciu.

Po obejrzeniu cerkwi zwiedziliśmy Muzeum Magurskiego Parku Narodowego. Zachwyciły nas liczne prezentacje, eksponaty oraz piękno MPN, będące cennym miejscem które powinni obejrzeć wszyscy miłośnicy Beskidu Niskiego.

Później obejrzeliśmy cerkwie w Świątkowej Małej i Wielkiej. Cerkwia św. Michała Archanioła w Świątkowej Małej jest dawną budowlą greckokatolicką. We wnętrzu zachował się zniszczony przez nieznanych złodziei ikonostas, w którym brakuje carskich oraz diakońskich wrót i ikon w rzędzie świąt oraz proroków. Z kolei Cerkwia św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej także jest dawną cerkwią greckokatolicką. We wnętrzu nie zachował się żaden ikonostas. Przetrwała natomiast polichromowana dekoracja stropu świątyni ze scenami koronacji Maryi, wzięcia proroka Eliasza do nieba oraz sceny z życia Chrystusa i jego matki.

Naszą podróż po Beskidzie Niskim zakończyliśmy ok. 1600 . Wszyscy byli zachwyceni urokliwymi miejscami w okolicach Krempnej. Dzięki tej wycieczce poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat historii, zabytków i walorów krajoznawczo-turystycznych Magurskiego Parku Narodowego i miejscowości położonych w jego sąsiedztwie.


Tekst i zdjęcia
Anna Stasiak


 
BIP
Dziennik elektroniczny
Erasmus+
Misja Przyroda
Nasza Szkoła
Szkoła z klasą
Gmina Skołyszyn
Kuratorium Oświaty Rzeszów
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Pajacyk
OSP Skołyszyn