Wycieczka do Karpackiej Troi

Dnia 27.10.2012r. klasa Ia gimnazjum i chętni uczniowie klasy IVa Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Karpackiej Troi w Trzcinicy. Opiekę nad uczniami sprawowały P. Jolanta Zabawa, Małgorzata Sikora i Agnieszka Hajduk.

Wycieczka tematycznie nawiązywała do epoki starożytnej, z którą uczniowie zapoznają się na lekcjach historii w klasie I gimnazjum.

Odkrycie grodziska obronnego pochodzącego z epoki brązu i trwającej aż do wczesnego średniowiecza stanowiła duży przełom w nauce historii. Dotąd bowiem nie znaleziono na terenach Polski tak odległej kultury, jaką była ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, żyjąca ok. 2100-1650r.p.n.e.

Uczniowie zwiedzili rekonstrukcje wiosek otomańskich z początków epoki brązu oraz ludności słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się pawilon wystawowy z salą ekspozycyjną. Dzięki zgromadzonym w niej eksponatom uczniowie poznali sposób życia ludności kultury mierzanowickiej (2100-1650r.p.n.e), ludności kultury Otomani Fuzesabony (1650-1350r.p.n.e), a także Słowian z okresu wczesnego średniowiecza (780-1031r.n.e), aż do schyłku rządów Mieszka II. Podczas lekcji muzealnej uczniowie utrwalili sobie pojęcia historyczne: archeolog, epoka brązu, epoka żelaza, gród, podgrodzie, wały obronne.

Podsumowaniem wycieczki był film przedstawiający prace archeologiczne prowadzone na terenie grodziska oraz żywy obraz życia przodków w naszym regionie, sprzed 4 tys. lat temu.


 
BIP
Dziennik elektroniczny
Erasmus+
Misja Przyroda
Nasza Szkoła
Szkoła z klasą
Gmina Skołyszyn
Kuratorium Oświaty Rzeszów
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Pajacyk
OSP Skołyszyn